KÖPEKLERDE GENÇLİK HASTALIĞI

Köpeklerde,solunum,mide,bağırsak ve sinir sistemini etkileyen oldukça bulaşıcı ve ölüme sebebiyet veren bir virüs hastalığıdır.Virüs, hasta bir hayvanla,katı  sıvı dışkılarıyla ve hava yoluyla bulaşır.

Belirtileri öksürme,burun ve gözde akıntı,ateş,iştahsızlık,kusma,ishal,aksırma,vücutta su kaybı,soluk almada güçlük,kilo kaybı,bacak ve yüz kaslarında tikler,hareket bozukluğu,burun akıntısı,soluk almada güçlük şeklinde görülebilir.

Aşılama bu hastalıktan korunmanın tek yoludur.İlk aşılar 6 haftalık olunca başlanır ve devam eder.Yılık olarak ikinci dozlar bunu takip eder.aşılar yapılır yapılmaz bağışıklık sağlamaz.Bunu için hastalık riskine girmeden yabancı köpeklerle temas etmelerini engellemek gerekir.Bu hastalıkta en önemli durum erken teşhistir. Köpeğinizin en ufak davranış değişikliğinde mutlaka veteriner hekiminize başvurmanız gerekir.

 

062013 (4)a

728x90 reklam alanı

KÖPEKLERDE GENÇLİK HASTALIĞI” için 2 yorum

    1. Bir kavanoza,1 bardak zeytinyağı,yarım su bardağı elma sirkesi konulacak.İçine 5-6 tane sarımsak doğranarak ilave edilecek.Kavanoz kapatılarak güneşte 2-3 gün bekletildikten sonra köpeğin tüyleri dökülen ve yara olan kısmına günde 3 kez sürülecek.Sürmeden önce kavanozu çalkalamayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir