GÜZELLİK SIRLARI

Ev Yapımı Yüz Kremleri

Havuç Losyonu

Havucun bileşiminde bulunan A vitamini cilt için adeta bir gençlik ve güzellik iksiridir. Havuç ciltteki pürüzleri giderip lekeleri, siyah noktaları, yüzde biriken makyaj kalıntılarını temizleyipcildin esnekliğini kazandırır. Körpe bir havuç ince bir rende ile bir kaba rendelenir. İçine yarım fincan badem yağı, yarım fincan gül suyu karıştırılır. Bu karışım ağzı geniş bir şişeye konulur. Haftada iki kere bu karışım havuç posası ile birlikte yüze sürülür. 15 dk bekletildikten sonra yüz ılık su ile yıkanır.

Havuçtan Cilt Toniği

Havuç suyu çıkarılarak içine herhangi bir şey katılmadan yüze sürülür. 20 dk kadar yüzde bekletilir. Daha sonra ılık su ile yıkanır. Havuç toniği sürülecek cilt kuru ise içine bir çay kaşığı gliserin karıştırmakta fayda vardır. 20 dk bekletildikten sonra yüz ılık su ile yıkanır.

Çay Kremi

Bir çaydanlığa bol miktarda çay ve çok az su konularak demlenmeye bırakılır. Su az olduğu için demlenen çay buharlaşmadan ötürü ağır bir sıvı haline gelecektir. Süzülen bu çay suyu içine bir kaşık krem atarak iyice karıştırıp yüze sürmek güzellik bakımından büyük ölçüde faydalıdır.

Armut Kremi

Sulu ve olgun bir armut sıcak suda iyice ezildikten sonra koyu bir sıvı haline gelir. Tortusunu atmak için süzülür. Tortudan arta kalan sıvı içine bir kaşık krem atarak yüze sürülür. Armut kremi yüzün beslenmesi için yararlıdır.

Salatalık Kremi

Salatalık suyunun içine biraz su konularak iyice karıştırılır. Elde edilen bu karışımdan iki kaşık alınarak bir kaşık yüz kremi ile karıştırılır. Yüze iyice yedirilerek sürülür. Bu krem özellikle yüzdeki kırışıklıkları yok eder ve cilde tazelik kazandırır.

Zeytinyağlı Yumurta Kremi

Bir fincan zeytinyağının içine bir yumurtanın sadece sarısı konulur. Çatalla iyice çırpıldıktan sonra üç damla sirke karıştırılır. Mayonez kıvamına gelinceye kadar çatalla çırpılmaya devam edilir. Hazırlanan krem parmak uçları ile yüze sürüldükten sonra 20 dk bekletilir. Sonra ılık su ile yıkanır.  Kuru ve yıkandıktan sonra pul pul olan ciltler için çok yararlı olan bu krem 15 günde bir tatbik edilmelidir. Bu sayede cilt yumuşayarak kırışıklıklar ortadan kalkacaktır.

Gece Kremi

Sabah yataktan kalktığınızda yüzün rahat ve dinlenmiş olması isteniyorsa havuç kreminin kullanılması gerekmektedir. Bir kaşık havuç suyunun içine bir kaşık krem eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra gece yatmadan yüze iyice sürülür. Bu krem sayesinde yüz hem yumuşak kalır hem havuç suyunda bulunan vitaminler sayesinde cilt dinlenir ve rahatlar.

Güneş Yüzü Yakarsa

Krem sürmeden uzun süre güneş altında kalanların yüzleri kızarır ve bir yanma görülür. Bu yanmayı ve verdiği sızıyı önlemek için basit çareleri vardır.

Bir yumurtanın sadece akı sürülüp kuruyuncaya kadar beklenir.Daha sonra da iyice yıkanır.

Sirkeli suya batırılmış bir havlu ile yüze kompres yapılır.

Çiğ patates ya da yuvarlak dilinmiş salatalık dilimleri yüze konularak 15 dk bekletilir. Ardından nem verici bir krem sürmek gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir