BÖCEK ISIRMALARI

Pire,Tatarcık,Sivrisinek,Yaban Arıları,Eşek Arıları,Arılar Ve Chiggers(İnsan etine gömülen bir cins pire) Isırmaları Tehlikeli midir ?

Eğer bu böceklerden birine karşı bir kişi alerjik ise bu gibi ısırmalar ciddi yaralanmalar kategorisine girer ve derhal tedaviye başlanması gerekir.

Böcek Isırmaları İçin İlk Yardım Tedavisi Nelerdir ?

a. İğne sokulan yerde kalmışsa,bunun yavaşça ve dikkatle dışarı çekilmesi gereklidir.İğne çıkartılırken kırılmaması oldukça önemlidir.

b. Eğer bir kişinin bir ısırmaya karşı alerjik olduğu biliniyorsa ve ısırma kol veya bacakta olmuşsa ısırılan yerin üst kısmına sıkı bir turnike yapılması gereklidir.Böylece zehir vücuda daha az yayılacaktır.Fakat,sıkı turnike 20 dakika yerinde kaldıktan sonra gevşetilmeli,10 dakika sonra yeniden sıkılmalıdır.Bu durum birkaç kez tekrarlanmalıdır.

c. Gereğinden fazla şişkinlik meydana gelirse doktora başvurulması gereklidir.Doktor bu durumlarda antiallerjik ilaçlar verecek ya da ısırmanın etkilerini azaltmak için başka yollara başvuracaktır.

d. Isırılan veya sokulan yerin kaşınmaması önemlidir.Çünkü,kaşınma ikinci bir enfeksiyona sebep olabilecek ve zehirin daha  fazla yayılmasına neden olabilir.

728x90 reklam alanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir