BEYİN KANAMASI

İnsan beyni basit görünüşün yanı sıra benzersiz karmaşık bir yapıya sahiptir.Sağlıklı yaşamın ancak beyin sağlığı ile sürdürüleceği unutulmamalıdır.Tıp dalları arasında özellikle en büyük gelişmeler beyin cerrahisi alanında elde edilmiştir.Beyin hastalıklarının tedavisinde başarı oranı yüksektir.

Frengi başta olmak üzere nikris ve şeker gibi hastalıklarda beyin kanamasına yol açabilir.Kurşun zehirlenmesine uğrayan insanlarda damarların sertleşmesi sonucu beyin kanamaları görülür.Beyin kanaması sebepleri arasında daha çok şiddetli sıcak ve soğuk ,şiddetli heyecanlanmalar ve ıkınma gibi etkenlerde bulunmaktadır.

NASIL BELLİ OLUR

Beyin kanaması geçirenler,çoğu zaman ve birden bire kendilerine kaybederek oldukları yere düşerler ne olup bittiğini anlamazlar yüz kırmızı bir hal alır derin bir baygınlık yani koma hali görülür.Bu haldeki hastalar küçük yada büyük abdesttini yapabilir veya hiç idrara çıkmayabilirler.

Beyin kanaması hastada felce yol açabilir felçler genellikle vücudun bir yanının kol ve bacağında görülür.Yüzün yarısı da felce uğrayabilir hastanın ağzı çarpılır gözleri kayar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir