Grand Mal Nöbeti

Grand mal nöbeti bilinç kaybı ve yere düşme ile başlar. Arkasından 15-20 saniyelik adele sertliği dönemi ve ondan sonra 1-2 dakikalık şiddetli ritmik konvülsiyonlar gelir. Nöbet, bilincin yerine gelmesinden önce birkaç dakikalık derin rahat uyku ve arkasından nöbeti hiç hatırlamayarak uyanma ile sona erer. Sonradan baş ağrısı, uyuklama ve zihin bulanıklığı hissedebilir.

Başka hiçbir anormallik belirtisi olmaksızın tek bir nöbet sizin böyle bir hastalığınız olduğu anlamına gelmez. Fakat tekrarlanması ciddi bir rahatsızlığa dayalı olduğunu düşündürür.

Bilinç veya kontrol kaybı meydana getiren bir nöbet eğer araba sürüyorsanız veya başka bir makineyi çalıştırıyorsanız tehlikeli olabilir. Eğer nöbetiniz sık sık tekrarlanıyorsa grand mal tipi hastalıkla nispeten normal bir hayat sürebilirsiniz. Bu tip nöbet rahatsızlığını denetim altına tutmakta ilaçlar çok başarılı olmaktadır. Uykusuzluktan ilaç almayı unutmaktan ve aşırı alkolden kaçının. Düzenli ve yeterli dinlenme çok önemlidir. Eğer nöbet tutarsa kimi haber verileceğini belirten bir bilezik veya kolye takın.

728x90 reklam alanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir